Slovo „tsunami“ pochádza z japončiny a znamená „prístavná vlna“. Tsunami sú zvyčajne vyvolané seizmickou aktivitou, najčastejšie v dôsledku podmorských zemetrasení, sopečných erupcií alebo zosuvov pôdy.
Tsunami predstavuje nezvyčajný jav, pri ktorom vzniká séria silných oceánskych vĺn, ktoré sú spôsobené premiestnením značného objemu vody. Na rozdiel od bežných vĺn pozorovaných pozdĺž pobrežia majú tsunami obrovskú energiu a môžu sa šíriť otvoreným oceánom ohromujúcou rýchlosťou, ktorá dosahuje stovky kilometrov. Je potrebné poznamenať, že tsunami sa môžu pohybovať aj na veľké vzdialenosti a ovplyvniť oblasti vzdialené tisíce kilometrov od svojho zdroja.

Tsunami na Aljaške v roku 1958:
9. marca 1958 zasiahlo juhovýchodné pobrežie Aljašky v blízkosti zálivu Lituya podmorské zemetrasenie s odhadovanou magnitúdou 7,8. Obrovské množstvo vody, ktoré sa v dôsledku seizmickej udalosti premiestnilo, vytvorilo monštruóznu vlnu, ktorej výška presiahla 524 metrov – najvyššiu vlnu, aká bola kedy v histórii zaznamenaná.
Vplyv tsunami na Aljaške v roku 1958 bol fatálny. Vlna pohltila územie s rozlohou približne 1 360 štvorcových kilometrov, pričom vytrhávala stromy a dokonca aj pevné skaly z ich základov. Početné dediny, ako napríklad Chenega a Kaguyak, boli zničené a zostali po nich len zvyšky kedysi prosperujúcich pobrežných komunít.

Napriek obrovskému rozsahu tsunami bol počet obetí pomerne nízky. No ekonomická a emocionálna daň pre preživších bola veľká, keďže sa museli vyrovnať s následkami zničených domov a infraštruktúry.
Tsunami na Aljaške je jasnou pripomienkou dôležitosti pripravenosti na tsunami a potreby presných systémov predpovedí. Po tejto katastrofickej udalosti sa urobil veľký pokrok v intenzívnom výskume, ktorý viedol k lepšiemu pochopeniu mechanizmov tsunami. Na spoľahlivejšie zisťovanie potenciálnych podmorských zemetrasení boli nasadené sofistikované monitorovacie systémy, ako napríklad senzory na morskom dne, ktoré poskytujú dôležité a včasné varovania pre zraniteľné pobrežné komunity. V súčasnosti je Aljaška naďalej ohrozená tsunami, pretože sa nachádza v blízkosti seizmicky aktívneho Pacifického ohnivého kruhu, o ktorom sa dozviete v najbližšom článku.