
Megalodon, iným pomenovaním „veľký zub“.
Tvor vzbudzujúci úctu a strach v každom živočíchovi, ktorý ho svojím okom zahliadol. Bol vrcholovým predátorom. To znamená, že bol na vrchu potravového reťazca. Bol schopný skonzumovať celú veľrybu, no naňho si netrúfol nikto. Vtedajšie oceány sa vôbec nepodobali na tie čo poznáme dnes. Tento prehistorický gigant žil počas epoch miocénu a pliocénu, asi pred 23 až 2,6 miliónmi rokov. Predstavte si toto: obrovský žralok merajúci až 15 metrov na dĺžku. Vážiaci 60 ton s čeľusťou, ktorá mohla mať rozpon 2,7 až 3,4 m. Čo z neho robí jedného z najväčších predátorov, ktorí kedy na Zemi žili.
So svojím mohutným telom a silnými čeľusťami bol Megalodon skutočne výnimočný.

Jeho zuby boli pozoruhodné, niektoré dosahovali dĺžku viac ako 18 centimetrov. Tieto zuby boli dokonale navrhnuté na lov a trhanie cez mäso svojej koristi. Sú nachádzané neustále po celom svete. Dokonca sa našli zuby tohto žraloka aj na Slovensku v oblasti Novohradu, kde sa pred 20 až 15 miliónmi rokov nachádzalo plytké subtropické more Paratethys. Strava megalodona pozostávala hlavne z morských cicavcov, ako sú veľryby, tulene a delfíny. Predstavte si silu, ktorou musel disponovať, aby zlikvidoval také veľké stvorenia.
My si môžeme len predstaviť, aké by bolo byť svedkom tohto neuveriteľného tvora v akcii. Ale jeho dedičstvo žije ďalej prostredníctvom fosílií. Objavujú sa aj názory, že tento žralok môže stále žiť aj v súčasnosti niekde v hlbokých vodách.
- Na podporu tejto hypotézy sa uvádzajú príklady ako latiméria divná, ktorá mala byť tiež vyhynutá. Hoci vzdialené planéty máme dobre zmapované, oceány ani zďaleka. Na koľko Zem tvorí viac ako 70% vody, oceány sú preskúmané len na 5%. Vieme, že oceány ukrývajú doteraz neobjavené druhy živočíchov, či rastlín. Najhlbšie časti oceánov sú aj dnes spájané s rôznymi mýtmi, ktoré hovoria o obrovských tvoroch. Doteraz najväčším žijúcim vodným živočíchom na Zemi je veľryba s menom Vráskavec obrovský. O jeho existencii vieme, lebo sa drží pri hladine, aby sa nadýchol. Má okolo 25 metrov na dĺžku. Niektorí vedci sa domnievajú, že v temných nepreskúmaných hĺbkach by sa mohli objavovať omnoho väčšie živočíchy. Keďže v hlbinách je iný tlak aj teplota to by potencionálne vedelo živočíchom dopriať väčšiu veľkosť. Rovnako na ľahkú váhu netreba brať ani prírodný jav ako je hydrotermálny prieduch spojený s hydrotermálnymi bublinami, o ktorých sa môžete dozvedieť viac v nasledujúcom článku.